Terapinis Gydymas: Kas tai ?
Tai profilaktinė apžiūra, kurios metu įvertinama bendra burnos sveikatos būklė ir sudaromas nechirurginis dantų ir dantenų gydymas.
Terapinio gydymo metu galimas karieso ir jo komplikacijų gydymas, dantų šaknų kanalų gydymas bei plombavimas, dantų formos ir funkcijos atkūrimas, senų ir nekokybiškų plombų keitimas, jautrių dantų gydymas.
Kam reikalingas dantų gydymas?
Profilaktinė apžiūra būtina visiems bent du kartus per metus. Profilaktiniai apsilankymai pas gydytoją odontologą gali užkirsti kelią rimtoms dantų ir dantenų problemoms bei ligoms.
Vis tik dažniausia priežastis, kuri paskatina kreiptis dėl terapinio gydymo – dantų kariesas (ėduonis). Dėl jo atsiranda dantų jautrumas, skausmas, kuris vargina ir prastina gyvenimo kokybę. Apie dantų kariesą įspėja ne tik skausmas, bet ir dantų paviršiuje atsiradusios dėmės, skylutės, danties emalio trupėjimas bei prastas burnos kvapas.
Kodėl negalima ignoruoti šių simptomų?
Progresuojant kariesui, pažeidžiami gilesni, kietieji danties sluoksniai. Kai ertmė pasiekia minkštuosius danties audinius – pulpą, gali greitai prasidėti danties šaknų kanalų uždegimas, kuris tampa sukelia skausmą. Jei infekcija ir toliau plinta danties šaknies kanalais už danties ribų iki žandikaulio, supūliuoja ir tampa sveikatai pavojingu mikrobų židiniu. Vertėtų žinoti ir tai, jog išplitusi infekcija gali paskatinti žandikaulio kaulo nykimą.
Jei kariesas pastebimas anksti ir laiku kreipiamasi į gydytoją odontologą, situacija dar nėra labai pavojinga – negresia dantų netekimas. Akivaizdi skylutė įspėja, jog delsti jau negalima. Negydomas kariesas gali sukelti danties nervo pažeidimus, uždegimą, pulpos nekrozę ir viršūninį periodontitą. Kai taip nutinka, paprastas plombavimas padėti jau nebegali – tokiais atvejais reikalingas šaknų kanalų gydymas.
Terapinio dantų gydymo eiga:
• Burnos ertmės būklės įvertinimas.
• Terapinis gydymas (pagal poreikį).
Karieso gydymas:
Konservatyvus – kai kariesas nėra labai pažengęs, galimas gydymas, naudojant vietinius remineralizuojamuosius preparatus. Šiuo atveju danties nereikia gręžti, o naudojami fluoro, kalcio tirpalai stabdo karieso progresavimą ir išsaugo danties paviršiaus vientisumą. Hermetizuojamosios medžiagos – silantai.
Radikalus – kai kariesas yra pažengęs, tuomet jau reikia dantį gręžti ir plombuoti. Gydymo metu pašalinami pažeisti danties audiniai ir plombinėmis medžiagomis atkuriami prarasti audiniai, danties paviršius.
Dažnai užduodami klausimai apie terapinį dantų gydymą:
Kodėl atsiranda dantų kariesas?
Dantų kariesas gali atsirasti ir dėl įgimtų veiksnių, ir paties žmogaus kasdienių įpročių. Viena dažniausių karieso atsiradimo priežasčių – prasti burnos higienos įpročiai – netinkamas dantų valymas, angliavandenių likučiai burnoje ir per retai atliekama profesionali burnos higiena. Dėl netinkamos burnos higienos dantų apnašos kaupiasi, todėl karieso tikimybė dar labiau išauga. Kariesas gali atsirasti ir dėl netinkamos, stokojančios reikalingų mineralų, gausios angliavandenių, mitybos – stokojanti reikalingų mineralų, nepilnavertė mityba, kurioje gausu angliavandenių. Angliavandeniai – burnos mikroorganizmų maistas, kuriuos skaidydami mikroorganizmai išskiria rūgštis, o jos tirpdo kietuosius dantų audinius.
Ar dantų uždegimai pavojingi bendrai žmogaus sveikatai?
Infekcijos židiniui didėjant ir nesiimant atitinkamų priemonių, pradeda nykti žandikaulio kaulas, didėja tikimybė netekti danties. Taip pat tyrimai rodo, jog dėl burnos bakterijų sukeliamų uždegimų komplikacijų gali išsivystyti net ir rimtos širdies ligos. Dantų bei dantenų ligos daugeliu atvejų reiškia patogeninių mikroorganizmų sankaupų židinius, iš kurių šie ligų sukėlėjai gali kraujotakos sistema sėkmingai patekti į bet kurį konkretaus žmogaus silpnesnį organą ir ten sėkmingai įsikurti, paaštrindami to organo būklę ir pablogindami sveikatą. Su negydomais dantimis yra siejamas endokarditas arba širdies vidinio dangalo uždegimas. Taip pat ir kraujotakos sutrikimai ir jų sąlygotos ligos, pavyzdžiui, išeminė širdies liga ar net insultas. Periodontitas gali sukelti net priešlaikinį gimdymą.
Kaip pastebėti kariesą laiku?
Dažnai žmonės nepajunta ir nepastebi karieso, kol neapsilanko pas gydytoją odontologą. Reguliariai lankantis (bent kas 6 mėn.) galima laiku pastebėti karieso užuomazgas) ir tuo pat metu griebtis atitinkamų priemonių. Tiesa, jeigu atidžiai apžiūrėsite bent retkarčiais savo dantis, galite ir patys pastebėti pirmuosius karieso požymius – trupantį emalį, atsiradusias dėmeles ant dantų. Taip pat vertėtų suklusti, jei jaučiamas padidėjęs danties jautrumas.
Konsultacijai registruokitės jau šiandien!
+370 605 11511
populiariausios odontologinės paslaugos
Visi dantys ant keturių implantų
Atkurkite viso žandikaulio trūkstamus dantis ant implantų fiksuotu protezu
Implantai
Patikimas būdas atkurti prarastus pavienius ar keletą dantų. Sustabdykite kaulo tirpimą ir sveikų dantų gedimą
Protezavimas
Iškritusius ar smarkiai nuskilusius dantis atstatysime dantų protezais, taip, kad niekas nė neatskirs
Estetinis plombavimas
Nuskilo, nepatinka dantų spalva ar forma? Visas šias bėdas galime išspręsti estetiniu plombavimu per trumpiausią laiką