Parodontozė – įveikiamas iššūkis ar nuosprendis?

Parodontozė – įveikiamas iššūkis ar nuosprendis?Diagnozė periodontitas, kitaip vadinama parodontoze, daugeliui pacientų įvaro nemenką stresą. Iš dalies šios baimės turi pagrindo. Juk periodonto ligos – antra pagal dažnį priežastis, dėl ko Lietuvos gyventojai netenka dantų. Bet ar tikrai ši liga yra nuosprendis?

Beskausmę ligą išduoda kraujas ir vizualiai pailgėję dantys

Daugeliui ne paslaptis, jog parodontozė gali būti perduodama iš kartos į kartą. Tad, jeigu tėvai ar seneliai anksti neteko dantų dėl parodontozės, vertėtų būti budriems – burnos ertmės būklę stebėti dar akyliau ir neignoruoti įspėjimo reguliariai lankytis pas burnos higienistą ir gydytoją periodontologą. Vis tik net ir puikią genetiką gali nustelbti prasti burnos higienos įpročiai. Pagrindinis periodonto ligų veiksnys yra ne kas kitas, o dantų apnašos.

„Apnašose esantys mikroorganizmai sukelia periodonto audinių uždegimą ir nykimą. Bėgant laikui, minkštos dantų apnašos virsta dantų akmenimis, o tuomet pradeda nykti aplink dantį esantis kaulas. Prie danties susiformuoja dantenų kišenė – plyšys. Kišenėje kaupiasi apnašos, išoriškai nepastebimi akmenys, dauginasi uždegimą sukeliantys ir jį palaikantys mikroorganizmai“, – apie ligos vystymąsi pasakoja Odontologijos klinikos „Balta lapė“ gydytoja periodontologė Skaistė Poškevičienė.

Parodontozė viena klastingiausių odontologinių ligų, nes ji yra beskausmė, tad įprastai pacientai pirmųjų ženklų nepastebi, o į gydytojus kreipiasi ligai smarkiai progresavus.

Tiesa, anot gydytojos periodontologės, tam tikri požymiai įspėja, jog metas susirūpinti. Lengviausia dantenų ligos forma vadinama gingivitu, kuris sukelia tik nedidelį diskomfortą. Svarbiausi gingivito požymiai – paraudusios, paburkusios dantenos, blogas burnos kvapas. Vienas rimčiausių signalų, kuris gali prognozuoti apie dantis supančių audinių ligą – kraujuojančios dantenos. Vertėtų atminti, jog tai nėra normalu. Kraujas gali byloti tiek apie gingvitą, tiek apie parodontozę. Taip pat į odontologijos kliniką nedelsiant vertėtų kreiptis pastebėjus, jog dantenos pūliuoja, atsiranda tarpdančiai ir paslankumas, kinta dantų padėtis ar vizualiai pailgėja dantys.

Parodontozė – ar dantų netekimas neišvengiamas?

Parodontozė nėra nuosprendis, tad nuleisti rankas anksčiau laiko – didžiausia klaida. Kovoje su šia liga itin svarbios paciento ir gydytojo bendros pastangos. Tiesa, nėra vieno teisingo atsakymo, kaip klostysis gydymas, išsiaiškinus diagnozę.

Anot gydytojos periodontologės S. Poškevičienės, kiek­vie­nas pa­cien­tas ir jo li­gos at­ve­jis yra in­di­vi­dua­lus, to­dėl jau pir­mo­jo ap­si­lan­ky­mo kli­ni­ko­je me­tu gy­dy­to­jas odon­to­lo­gas kruopš­čiai iša­na­li­zuo­ja pa­cien­to bur­nos būk­lę, iš­ma­tuo­ja dan­te­nų ki­še­nes, įver­ti­na kau­lo ­tir­pi­mą, dan­tų būk­lę bei pa­ren­ka in­di­vi­dua­lų gy­dy­mo me­to­dą.

„Įprastai parodontozės gydymui taikomas nechirurginis arba chirurginis metodas. Nechirurginio gydymo metu yra atliekamas šaknų apnašų nuvalymas ir poliravimas. Ne­be­li­kus už­de­gi­mą su­ke­lian­čių veiks­nių, dan­te­nos gy­ja, nu­sto­ja krau­juo­ti ir pū­liuo­ti, su­ma­žė­ja dan­te­nų pa­bur­ki­mas ir pe­rio­don­to ki­še­nės. Tuo tarpu chirurginio gydymo metu atskiriamos dantenos nuo dantų šaknų, suformuojant dantenų “lopą”. Pašalinamas uždegiminių dantenų perteklius. Taip sumažėja dantenų gylis ir atsiranda galimybė dantenų kišenėms gyti. Viską atlikus, dantenos yra susiuvamos”, – pasakoja S. Poškevičienė ramindama, jog procedūra yra visiškai neskausminga ir atliekama vietiškai nuskausminus.

Kiekvienam pacientui vertėtų įsidėmėti ir nepamiršti, jog sėkmingas parodontozės gydymas yra tik viena medalio pusė. Ar liga neatsinaujins, priklauso tik nuo pačio žmogaus požiūrio.

Po periodontologinio gydymo labai svarbu pačiam pacientui kruopščiai ir kokybiškai valyti dantis bei tarpdančius, pro­fi­lak­tiš­kai lan­ky­tis pas gy­dy­to­ją pe­rio­don­to­lo­gą, periodiškai atlikti profesionalią burnos higieną. Visi šie žingsniai nėra sudėtingi, tačiau itin svarbūs. Jų laikymasis užkertą kelią akmenų susidarymui, o ignoravimas – skatina ligos atsinaujinimą. Medikai įspėja – su­sir­gus parodontoze pa­kar­to­ti­nai, daž­niau­siai ji progresuoja la­bai grei­tai ir yra kur kas sun­kiau gy­do­ma.

Kaip elgtis, jei prognozė gero nežada?

Deja, nemažai pacientų ilgą laiką ignoruoja organizmo siunčiamus pavojaus signalus, o vizitus pas medikus vis atidėlioja. Tai ne tik gali apsunkinti ligos gydymą, bet ir turėti negrįžtamų padarinių. Kartais dantų išsaugojimu susirūpinama per vėlai, o ligos prognozė nesuteikia daug vilties. Kaip specialistai rekomenduoja elgtis tokiu atveju?

Anot gydytojos periodontologės, šiandieninė odontologija yra stipriai pažengusi į priekį, todėl laukti kol iškris dantys nereikėtų. Prasta dantų būklė sukelia ne tik nepatogumų kramtant maistą, bet ir nepilnavertiškumo jausmą. Jei situacijos neįmanoma pakreipti teigiama linkme, vertėtų apsvarstyti apie patį patikimiausią dantų atkūrimo metodą.

„Esant prastai dantų prognozei, rekomenduojame vienos procedūros metu šalinti paslankius dantis ir to pačio vizito metu sriegti 4, 5 ar 6 implantus, įritvirtinti laikiną protezą, kuris nesukelia nepatogumų kol pagaminami nuolatiniai dantų vainikėliai. Tokiu būdu, gali turėti ne tik savo svajonių, bet svarbiausia sveiką ir be uždegimo, šypseną“, – sako S. Poškevičienė.

Konsultacijai registruokitės jau šiandien!

+370 605 11511

populiariausios odontologinės paslaugos

Visi dantys ant keturių implantų

Atkurkite viso žandikaulio trūkstamus dantis ant implantų fiksuotu protezu

Implantai

Patikimas būdas atkurti prarastus pavienius ar keletą dantų. Sustabdykite kaulo tirpimą ir sveikų dantų gedimą

Protezavimas

Iškritusius ar smarkiai nuskilusius dantis atstatysime dantų protezais, taip, kad niekas nė neatskirs

Estetinis plombavimas

Nuskilo, nepatinka dantų spalva ar forma? Visas šias bėdas galime išspręsti estetiniu plombavimu per trumpiausią laiką